Ciekawe artykuły

Czy na swoim hobby można zarobić?

Każdy z nas ma swoje hobby, którym oddaje się wolnej chwili w celu oderwania się od stresów, pracy czy ciągłej pogoni za czasem, mającej miejsce w codziennych obowiązkach, na różnych stanowiskach czy nawet podczas toku studiów. Ale czy można zarobić na swoich zainteresowaniach? Odpowiedź brzmi tak, bowiem wiele osób zaryzykowało i rozwinęło działalność związaną z hobby, dzięki czemu może cieszyć się dodatkowym źródłem dochodu. Eksperci z Visa Europe oszacowali, że 60% Polaków chce zarabiać na swoich pasjach, lecz większość z nich boi się rozpocząć taki proces z powodu braku pewności w osiągnięty sukces. Warto jednak dodać, że te osoby, które podjęli się wspomnianego ryzyka osiągają kwoty średnio 8 tys. zł rocznie. Więcej pod poniższym linkiem:  Czy na swoim hobby można zarobić?
 
Zarobki czynnikiem warunkującym przy wyborze studiów
 
Według badań przeprowadzonych przez analityków rynku pracy, młodzi ludzie po ukończonej szkole średniej i zdanej maturze wybierają kierunek studiów, opierając się na kryterium wysokich zarobków po uzyskaniu dyplomu i rozpoczęciu pracy. Dlatego m.in. największą popularnością cieszy się informatyka, medycyna czy prawo i zarządzanie. A Warto dodać, że miesięczne gaże w tych sektorach gospodarczych są naprawdę bardzo wysokie w naszym kraju, porównywalne nawet z pensjami w Niemczech. Więcej w artykule pt.:  Zarobki decydują o tym jakie studia wybierają dzisiejsi maturzyści.

Pierwsze kroki studenta na rynku pracy

Po skończonych studiach rozpoczyna się niezwykle żmudna i czasami trudna czynności do wykonania, a mianowicie poszukiwanie pracy. Bardzo ważne w tym działaniu jest nie tyle przygotowanie praktycznie czyli wyszukiwanie ofert, ich archiwizacja i wysyłanie dokumentów aplikacyjnych, lecz istotniejszym jest przygotowanie teoretycznie, które rozumiemy jako uświadomienie sobie jakich kompetencji, umiejętności wymagają pracodawcy od nowych pracowników, a także na co najbardziej zwracają uwagę. Według specjalistów badających rynek pracy, przygotowanie teoretycznie powinno nastąpić już na początku studiów, bowiem przez okres ich trwania student będzie mógł poczynić odpowiednie kroki, aby stać się atrakcyjniejszym od innych kandydatów dla przyszłego pracodawcy. O wspomnianych krokach studenta oraz o tym na co najbardziej zwraca uwagę rekruter znajdziecie Państwo w artykule: „Pierwsze kroki studenta na rynku pracy”.

Polak pracuje mniej niż przeciętny Europejczyk
 
Według danych Eurostatu statystyczny Polak pracuje trzy lata krócej niż przeciętny Europejczyk. Obliczono, że mieszkaniec naszego kraju jest aktywny zawodowo średnio przez 32,2 lata, co stanowi bardzo dobry wynik w Unii Europejskiej, bowiem średnia w Wspólnocie wynosi prawie 3 lata więcej. Natomiast biorąc pod uwagę poszczególne kraje w Europie to jedynie 6 państwa takich jak: Włochy, Węgry, Chorwacja, Bułgaria, Grecja i Rumunia mogą pochwalić się niższym wskaźnikiem średniej aktywności zawodowej mieszkańców. Reasumując, nasuwa się jeden główny wniosek, a mianowicie długość pracy w naszym państwie nie wypada źle na tle całego kontynentu, lecz trzeba pamiętać, że to są tylko dane Eurostatu, a faktycznie odczucia zwykłych pracowników jest zupełnie inne. Polak pracuje mniej niż przeciętny Europejczyk

Dobre CV to podstawa do uzyskania pracy
 
Starasz się o pracę, wysyłasz CV i listy motywacyjne na różne oferty, a mimo tego nikt się nie odzywa, nie zaprasza Ciebie na rozmowę ani nawet nie piszę Ci zwrotnego emaila. Nie przejmuj się tym tylko przeczytaj artykuł publikowany przez nas. A w nim: jak pisać efektywne CV - czyli porady specjalistów jaką konstrukcję najlepiej wybrać i co w dokumencie zawrzeć, aby rekruter przeglądając twój życiorys podczas weryfikacji od razu do Ciebie zadzwonił. Kliknij na niżej umieszczony link i zapoznaj się ze wskazówkami HR-owców.
Jak efektywnie pisać CV

Kilka podstawowych kroków do założenia własnej firmy
 
Na własną działalność gospodarczą decyduje się coraz więcej osób. Wpływa na to wiele czynników, wśród których można wymienić: niekomfortową sytuację na rynku pracy, możliwość uzyskania dofinansowania m.in., z funduszów unijnych oraz pomoc wielu fundacji i firm jak np. Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości (www.inkubatory.pl). Ponadto, godnym zauważenia są dwa fakty. Po pierwsze, osoba posiadająca działalność nie jest uzależniona od nikogo i może sama decydować o strategii, promocji i kierunku rozwoju swojego przedsiębiorstwa. Inną korzyścią jest dość prosta ścieżka założycielska. Tak naprawdę zalegalizowanie własnej firmy opiera się głównie na 8 krokach opracowanych przez specjalistów od gospodarki, które zaczynają się od biznesplanu, a kończą na uzyskaniu decyzji od sanepidu, o czym szerzej w poniższym artykule:
8 podstawowych kroków założenia własnej firmy

Aspiracje zawodowe jako czynniki motywujące wybór zawodu
 
Zastanawiasz się gdzie będziesz pracować po studiach? Nie wiesz, co dokładnie chcesz robić po uzyskaniu dyplomu albo boisz się, że nie poradzisz sobie w pracy związanej z twoim kierunkiem? Sprawdź swoje aspiracje zawodowe. Dowiedź się czym są i jakie czynniki wpływają na ich ukształtowanie. Pamiętaj, że to one warunkują podjęcie odpowiedniej pracy, a co za tym idzie wpływają na satysfakcję, płynącą z wykonywanych obowiązków. Więcej w artykule: Aspiracje zawodowe jako czynniki motywujące wybór zawodu

Studiowanie a praca
 
Z badania przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak wynika, że ponad połowa studentów pracuje podczas nauki akademickiej. W większości przypadków osoby uczące się zatrudniane są na podstawie umowy zlecenie bądź umowy o dzieło. Czynności, które wykonują w głównej mierze nie są związane ze studiowanym kierunkiem, bowiem parają się takimi pracami jak: roznoszenie ulotek, sprzątanie biur, stanie za barem, korepetycjami czy pomocą w sklepach różnych branży, począwszy od spożywczej, a skończywszy na odzieżowej. Obserwując taki proces nasuwa się stare powiedzenie „student żadnej pracy się nie boi”. Warto też dodać, że stawki godzinowe za wspomniane obowiązki nie stoją na najniższym poziomie, a niepodleganie ubezpieczeniu społecznemu i zdrowotnemu przez osoby uczące się powoduje korzyści nie tylko dla pracodawców ale również dla samych zainteresowanych. Po więcej informacji na zasygnalizowany temat zapraszamy pod poniższy link:
Jaka praca dla studenta? Studenckie zawody od A do Z

Rok 2015 przyjazny dla młodych pracowników
 
Jak donosi, najnowsza edycja Barometru Perspektyw Zatrudnienia, bieżący rok będzie czasem, kiedy wielu młodych ludzi, szczególnie abslowentów znajdzie pracę w całej Polsce. Chęć zatrudnienia nowych pracowników deklarują szefowie większości przedsiębiorstw działających w różnych częściach naszego państwa. Badacze rynku pracy uważają nawet, że poziom zatrudnienia w poszczególnych firmach może wzrosnąć o 5-11%, co stanowi bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę sytuację gospodarczą świata oraz konflikty polityczne na nią wpływającą. Szczegółowe informacje o zasygnalizowanym procesie znajdują się pod poniższym linkiem:
Rynek pracy w 2015 bardziej przyjazny dla młodych

Pierwsza praca studenta
 
Pracodawcy chętnie podpisują umowy ze studentami, bowiem wiąże się to z brakiem konieczności płacenia składek ZUS, lecz czy aby na pewno? Jeśli student podejmuje decyzję o rozpoczęciu pracy w czasie trwania swojej nauki powinien zapoznać się przepisami prawnymi regulującymi zatrudnianie osób uczących się do 26 roku życia. Znajomość wspomnianych zasad pozwoli na wybór najkorzystniejszej dla pracobiorcy umowy oraz może zapobiec nieprawidłowym zachowaniom finansowym części pracodawcy, którzy mogą nosić miano nieuczciwych. Wspomniane przepisy prawne zostały wyjaśnione w poniższym artykule: Pierwsza praca studenta

Kierunki, które generują najmniej bezrobotnych absolwentów
 
W obecnej formie kształcenia, można studiować praktycznie wszystkie dziedziny nauk humanistycznych i ścisłych. Jednakże nie wszystkie z nich gwarantują po skończonym kierunku i uzyskaniu stosownego dyplomu znalezienie pracy w odpowiednio szybkim czasie. W związku z tym, jakie studia trzeba ukończyć, aby móc rozpocząć karierę zawodową? Humanistyczne czy ścisłe? Na te i inne pytania próbują odpowiedzieć autorzy ciekawego artykułu pt.: „Student – przyszły bezrobotny?”, opublikowanego na jednym z portali zajmujących się sferą zatrudnienia.

Zmiany w praktykach studenckich i stażach
 
W minionych miesiącach została znowelizowana ustawa o szkolnictwie wyższym. Zmiany poświecono głównie praktykom i stażom studenckim, w tym wprowadzono trzymiesięczne obowiązkowe praktyki dla osób studiujących na uczelniach o profilu praktycznym. Poza tym, zaproponowano utworzenie systemu dualnego czyli dwutorowego systemu nauczania, jak również poczyniono działania w celu usprawnienia centralnego monitoringu karier absolwentów poszczególnych szkół wyższych. Szczegółowe informacje na temat zmian znajdziecie Państwo pod poniższym linkiem:
Zmiany w praktykach studenckich i stażach

W jaki sposób efektowanie szukać pracy?
 
Skuteczne szukanie pracy to bardzo cenna umiejętność, którą, jak twierdzą osoby zajmujące się HR-em, posiada niewielka część osób poszukujących miejsca zatrudnienia. Bez niej szanse na uzyskanie stanowiska naszych marzeń spadają z kilkudziesięciu procent do praktycznie zera. Wspomniana umiejętność nie jest jednak nad wyraz trudna do nabycia, lecz wymaga dobrego rozplanowania, cierpliwości oraz kierowania się wedle punktów opracowanych przez specjalistów. Jedną z takich propozycji skierowanej głównie do studentów można znaleźć w linku zamieszczonym w poniższym tytule artykułu.
Skuteczne poszukiwanie pracy przez studenta  

Samozatrudnienie czy zwykłe zatrudnienie?
 
Zastanawiałeś/-aś się kiedyś nad samozatrudnieniem? Ryzykowny krok czy słuszna droga zawodowa? Czy można na tym zyskać czy stracić? Powyższe pytania nurtują nie tylko pracowników, ale także przyszłych absolwentów różnych szkół. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości zachęcamy do przeczytania artykułu o zaletach i wadach samozatrudnienia, które znajdziecie pod poniższym linkiem:
Wady i zalety samozatrudnienia

 

Przydatne linki